Minecraft: poradnik tworzenia nowego świata

Mimo upływu lat Minecraft nie traci na popularności. Pixelowa grafika potrafi wciągać w wirtualny świat na długie godziny, a wrażenia potęgują niezliczone możliwości oferowane przez jego twórców: Markusa Perssona i Jensa Bergenstena.

Tworzenie nowego świata w Minecrafcie

Minecraft oferuje rozgrywkę singleplayer oraz multiplayer. Zaczynając przygodę w kanciastym świecie warto lepiej poznać jej mechanikę i podszkolić się samodzielnie. Rozgrywka wieloosobowa jest znacznie bardziej skomplikowana, przez co wymaga odrobiny doświadczenia.

W celu stworzenia nowego świata należy uruchomić Minecrafta i w głównym menu wybrać opcję „Tryb jednoosobowy”. Po wybraniu przycisku „Stwórz nowy świat” przyjdzie pora na nadanie mu nazwy. Na szczęście jej wybór nie jest ostateczny i w każdej chwili można go zmienić.

W drugim kroku przychodzi pora na ustawienie trudności. Najłatwiejszy (i sugerowany na początek) jest tryb „Pokojowy”. Ogranicza on ilość agresywnych mobów oraz niweluje kwestie problemu głodu. Jednocześnie wprowadza automatyczną regenerację punktów zdrowia utraconych chociażby w sytuacji upadku ze zbyt dużej wysokości.

Kontrowersyjnym ustawieniem jest opcja „Zezwalaj na polecenia”. Pozwala ona na wpisywanie podczas rozgrywki komend ułatwiających rozgrywkę. Dobrze jest mieć taką możliwość, choć nie ma co się czarować – są to zwyczajne kody do gry. Oczywiście nawet po zaznaczeniu tej opcji nie ma obowiązku wpisywania specjalnych poleceń (choć czasem pokusa z pewnością będzie silna!).

Dodatkowe opcje podczas tworzenia nowego świata

To jeszcze nie koniec możliwości oferowanych przez Minecrafta. Chociaż podstawowe ustawienia zostały już wybrane, to czas na kilka dodatkowych smaczków.

Po wybraniu „Więcej opcji świata…” pojawi się miejsce na uzupełnienie ziarna świata (popularnego seeda). Uzupełnienie tego pola sprawi, że świat zostanie wykreowany zgodnie z konkretnym kluczem. Dobrym sposobem jest także pozostawienie pustego miejsca – w ten sposób świat zostanie wygenerowany losowo.

Dobrze jest również zaznaczyć opcję „Bonusowa skrzynia”. Dzięki temu po rozpoczęciu rozgrywki w promieniu 10 bloków od postaci pojawi się skrzynia z podstawowymi narzędziami, blokami i przedmiotami. Znacząco przyspieszy to początek gry i ułatwi odkrywanie świata oferowanego w grze Minecraft.

Na koniec zostało jedynie zatwierdzenie wybranych ustawień poprzez naciśnięcie przycisku „Stwórz nowy świat”. Czas zacząć cieszyć się grą!